Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi Sanayimizi ve Odamızı Ziyareti

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, sicil affı uygulamasına uymayan bankaları uyararak, “Bütün Türkiye'ye de söylüyorum, bütün kamuoyu ile de paylaşıyorum; o bankaları gerçekten yakından izliyoruz. Elimizde birçok denetim mekanizmaları var. Hesabını sorarız.” dedi.
08:02
  • 146

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, sicil affı uygulamasına uymayan bankaları uyararak, “Bütün Türkiye'ye de söylüyorum,  bütün kamuoyu ile de paylaşıyorum;  o bankaları gerçekten yakından izliyoruz. Elimizde birçok denetim mekanizmaları var. Hesabını sorarız.” dedi.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Malatya Yeni Sanayi Sitesi’ni ziyaret ederek, esnaf ve sanatkarlarla bir araya geldi. Bakan Tüfenkci’nin ziyaretine Yeşilyurt Belediye Başkanı  Hacı Uğur Polat, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, MESOB Başkan vekili Orhan Özbek, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, esnaf odası başkanları da katıldılar.

Esnaf ziyaretlerinde bulunan, sorun ve talepleri dinleyen Bakan Tüfenkci, ziyaretleri esnasında sicil affını bankaların uygulamadığı yolundaki şikayetler üzerine bankalara sert tepki gösterdi.

Malatya Ağaç Sanatkarları Odası’nda esnaflarla yaptığı toplantıda konuşan Bakan Tüfenkci, bankalara uyarıda bulundu.

 

“O BANKALARI GERÇEKTEN YAKINDAN İZLİYORUZ”

Malatya Ağaç Sanatkarları Odası’nda  konuşan  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi; “‘Kredisini ödeyemeyenlere sicil affı getiri bu kredilerden, bu imkanlardan faydalanalım’  dediniz. Biz sicil affı getirdik, bankalarla da görüşerek getirdik.  'Ama ne oluyor, sahaya baktığınızda 'Ya siz çeki ödememişsiniz, senedi ödememişsiniz’.  Ya zaten sicil affı bunun için geldi. O zaman ne anlamı var sicil affının? Bunu engelleyen kim, banka müdürü bankaların bilmem neyi. Ama buradan söylüyorum, bütün Türkiye'ye de söylüyorum; bunu geçen haftada söyledim; başkanım söyledikten sonra; bütün kamuoyu ile de paylaşıyorum;  o bankaları gerçekten yakından izliyoruz. Elimizde birçok denetim mekanizmaları var. Hesabını sorarız.” dedi.

 

“BANKALAR NİYE ESNAFIN  VE ÇİFTÇİNİN ÖNÜNÜ TIKIYOR?”

Bakan Tüfenkci şöyle devam etti; “Orada biz şunu getirdik; değerli arkadaşlar; biz şunu dedik; geçmişte çekini, senedini veya kredisini  ödeyemeyenler olabilir. Sonradan o çeki, senedi ödeyenler olur. Zaten bunlarda bir sorun olmaması lazım. 6 ay içerisinde müracaat ettiklerinde silinmesi lazım. Kredisi var, ödeyemedi, bunun içinde yapılandırma imkanı getirdik ve şartlar koyduk. Şartları tutan her bir arkadaşımıza bu yapılandırmanın yapılması lazım. Çünkü ona dair hükümleri de getirdik altta. Yapılandırma yaptıktan sonra gerekli, yani ilk defa sicili düzgün olan insanlar hangi prosedüre tabi ise, esnafımızda yeni kredi taleplerinde aynı prosedür çerçevesinde kredilendirilmesi gerekir. Niye, ya ben esnafımı süspanse etmek için esnafa verdiğim kredinin yüzde 50’sini zaten ben ödüyorum, hükümet olarak ben ödüyorum. Niye, benim esnafım biraz daha ayakta dursun diye, işini bitirsin diye, ben faizsiz krediler veriyorum. Dönem dönem veriyoruz, vermeye de devam ediyoruz.  Peki, sen niye banka olarak, geçmişte biz sicil affını bunun için çıkarttık, niye esnafımın, çiftçimin önünü tıkıyorsun? Türkiye’yi büyütmemiz lazım.”

Bakan Tüfenkci, Sanayi Sitesi programını Malatya İmalat, Demir ve Tamir Sanatkarları Odası’nı ziyaret ederek tamamladı.

Bakan Tüfenkci, yeni sanayi sitesi yapımı ile ilgili olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyleyerek, bu konuda yapılacak çalışmaları beklediklerini söyledi.